Orta kulak iltihabı Nasıl ve Neden Meydana Gelir

Genel olarak çocukluk çağında görülen ve ailelerin kâbusu durumuna gelen orta kulak iltihabı, vaktinde tedavi edilmediği takdirde önce işitme kaybına, sonrada da zamanla öğrenme ve gelişim sorunlarına yol açabiliyor. Halk arasında çok bilinen bir sağlık sorunu olan orta kulak iltihabına ise adı pek bilinmeyen tuba östaki adındaki tüpler sebep oluyor.

Tuba Östaki adlı bu tüpler iltihap kaptığında tıptaki adı ‘seröz otit’ olan kronik orta kulak iltihabına neden oluyor. Tedavi edilmediği taktir de işitme kaybına sebep oluyor. Halk arasında sıkça karşılaşılan orta kulak iltihabının nasıl oluştuğunu Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanları anlattı.

Orta kulak iltihabı

Orta kulak iltihabı

Uzmanlar toplumda sık görülen orta kulak iltihabının baş nedeni tuba östaki adlı ‘kulağın genze açılan tüpleri’ olduğunu ifade ederek, “Kendisi minik fakat işlevi büyük olan tuba östakinin orta kulakta ve işitmede çok önemli rolü vardır. Tuba Östaki adlı bu tüpler iltihaplandığında ‘seröz otit’ olan kronik orta kulak iltihabına yol açar. Bu da hastaların kabus dolu günler yaşamasına sebep olur, denildi.

Orta kulak iltihabı neden oluşur?

Orta kulağın hava deliği bulunmakatadır. Bu hava deliği sayesinde orta kulaktaki ve dış atmosfer hava basıncı dengelenir. Sesleri iç kulağa iletmek ve dengelemek gibi görevi vardır. Orta kulak, bu görevleri yaparken tuba östakiden çok yardım alır.

Eğer kulağın genze açılan bu tüpleri çalışmaz ise orta kulağa hava giriş ve çıkışı kapanır. Ortamdaki oksijeni bitiren hücreler havasız kalınca şişmeye başlar, ifrazat üretir. Orta kulağın içindeki sıvı miktarı yükselince da ses iletimi kesilir ve mikroplar ürer. Böyle olunca da çocuklarda ortaya çıkan orta kulak iltihapları meydana gelir.

Orta kulak iltihabı

Orta kulak iltihabı

Kronikleşirse tehlike büyür…

Bu tüplerin tıkanmasına geniz eti ve bademciklerin büyümesi ve alerji de neden olabilir. Ama en önemli nokta o tüplerin anatomik yapısının çok yetersi olmasıdır. Kronik orta kulak iltihabı genelde aileleri endişelendirmektedir. Genellikle endişeye sevk eden geniz eti ameliyatı ve kulak tüpü takılmasını da yanında getirebilir.

Yanıtla