Gözeneklerin Genişleme Sebepleri

Gözeneklerin genişlemesi ciltte oldukça kötü bir görüntüye yol açar. Bunun yanı sıra siyah nokta ve sivilceler içinde zeminin hazırlanması da sağlanır. Bu sebep ile gözenek genişlemesi durumunda ise mutlaka cilt bakımı yapılarak sıkılaştırılması sağlanması gerekir.

buz masajı

buz masajı

Gözenek genişlemesine sebep olan birçok farklı sebep vardır. Genetik faktörler en önemli gözenek genişleme nedenleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra sigara tüketimi, cildin yaşlanması, x ışınlarına maruz kalmak, uzun süre güneşte kalma, stres, kötü hava koşulları, kalitesiz uyku ve sağlıksız beslenme sayılabilir.

Gözenekler Ne İşe Yarar?

Vücudu alerji ve çevresel kirlilikten korumak için gereklidir. Vücutta salgılanan sıvıların atımı da gene bu gözeneklerden dışarı atılır. Gözeneklerde oluşan sıkıntı ise yağların deri altına ilerlemesine sebep olur. Bu da kist oluşumuna sebep olur.

gözenek maskesi

gözenek maskesi

Gözenekler İçin Cilt Bakımı

Gözeneklerin görevlerini yerine getirmeleri ve genişleyerek kötü bir görüntü oluşturan genişlemenin yaşanmaması için cilt bakımına önem vermek gerekiyor. Özellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte cildin esnekliği de azalır. Bunun için ise daha farklı malzemelerin kullanılması önerilir. Cilt tipinize uygun özelliklere sahip olan kozmetik ürün kullanımının yanı sıra dilerseniz doğal ev yapımı kürlerden de faydalanarak gözeneklerinize bakım yapabilirsiniz. Yapılacak olan işlemler sonrasında ise gözenekler küçülerek genel görevlerini sağlıklı olarak yerine getirecek duruma gelecektir. Böylece cildiniz daha güzel bir görüntüye sahip olacaktır.

Yanıtla