Daha Yeşil ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin İpuçları

Gerçek şu ki, mevcut bütçenizi koruyarak güvenli ve sağlıklı bir ev  yaratabilirsiniz. Ailenizi ve kendinizi ortak çevre kirleticilerinden koruyabilir, ev ve yaşam biçimlerinizi strese girmeden, küçük ve aşamalı olarak değiştirebilirsiniz. Sadece, yarınlarınız için sağlıklı nefes almanın anlamlı ve kolay yollarına odaklanın.

Pencerelerinizi Açın

Mumlar, tütsüler, spreyler, aslında kapalı hava kalitesini daha da kötüleştirir. Benzeri sebeplerle iç mekân havası genellikle dış havaya göre 2-5 kat daha kirlidir.  Pencerelerin açılması, hava sirkülâsyonuna izin verir ve evinizin havası temizlenir.

el yıkama

el yıkama

Gereksiz Eşyaları Atın

Hem gereksiz hem de ailenizi toksik kimyasallara maruz bırakan pek çok ev eşyası var. Bunlar arasında tüm kokulu hava spreyleri, çamaşır yumuşatıcısı, bebek parfümü, fırın temizleyicisi veya mobilya cilası sayılabilir. Bu tür eşyaları alışveriş listenizden sonsuza dek çıkarın.

Arıtılmış Su Kullanın

Şişelenmiş su genellikle bir para kaybıdır ve çevre kirleticilerindendir. Normal musluk suyundan daha temiz değildir ve plastik polietilen, pet şişeler ısındığında suya sızabilir. Musluk suyu, özellikle yüksek kaliteli bir su filtresi veya su arıtma cihazı kullanılarak filtrelendiğinde çok sağlıklı olabilir.

su

su

El ve Vücut Temizliğine Dikkat

Zehirli kimyasallara ve mikroplara maruz kalmanın en önemli yollarından biri ellerimiz ve özellikle de eller ağızlarına girdiğinde ve yiyecekleri elle yerken hastalık kaçınılmaz olur. İhtiyacımız olan tek şey sabun ve sudur. Aslında antibakteriyel temizlik önlenmelidir çünkü normal sabunlu bakterilere maruz kalmayı önleyen etkili bir triclosan içermezler.

Toksik Olmayan Kozmetik

Parfüm ve makyaj, tipik olarak ağır metaller, yapay parfümler, ftalatlar, hormonları bozan kimyasallar ve rahatsız edici koruyucular gibi birçok sağlıksız madde içerir. Bu günlerde piyasada kişisel bakım ürünlerinin güvenli ve sağlıklı bir versiyonunu bulmak oldukça kolaydır.

Yanıtla