D Vitamini Açısından Zengin Besinler ve Tüketim Biçimleri

Sağlıklı bir yaşam için vitaminler hepimizin yaşamında son derece önem taşıyor ve her vitaminin kendince insan sağlığı için ayrı bir önemi var.

Abartılı olmaması kaydıyla düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor. İşte bu vitaminlerden birisi de yeteri kadar alınmadığı zaman ciddi sağlık problemlerine yol açan D vitamini. Biz bu yazıda D vitamini alabileceğiniz gıdaları belirtelim. Öncelikle güneş ışından doğru bir biçimde faydalanmak gerektiğini D vitamini açısından unutmayalım.

D vitamini

D vitamini

İşte O Besinler

D vitamininin en çok olduğu gıdaların başında size ilk olarak önereceğimiz gıda yumurtanın sarısı. Yumurtanın sarısı ister haşlanmış olarak, ister haşlanmış olarak düzenli olarak tüketilmeli. Zaten yumurtanın birçok faydası olduğunu söylemeye bile gerek yok.

Ton balığı ki piyasada birçok değişik markanın konserve ürünü bulunuyor. Bunu dilerseniz yeşil salatanın içine koyarak, direkt konserveyi açarak sade olarak tüketebilirsiniz.

D vitamini faydaları

D vitamini faydaları

Balık demiş iken Morina balığı. İstavrit balığı. Kızıl somon. Karides ve Sardalya balıkları da D vitamini açısından oldukça zengin olan diğer balıklar. Bu balıkları nasıl pişirmeli sorusuna verilebilecek en temel yanıt ise elbette vitaminleri kaybetmeyecekleri biçimde. Yani kesinlikle ızgara olmamalı. Fırında buğulama olarak, ızgara olarak ya da alüminyum folyoda pişirebilirsiniz.

Size bu yazıda son olarak önereceğimiz ürün ise organik güneşte olgunlaşan mantar. Bunu da ister güveçte kaşar ile yapın, ister mantar sote olarak ya da yapacağınız yemeklere katın. Örneğin bulgur pilavı ya da sahte mantı gibi.

Yanıtla