Koşu Hızı Ölçümünün Önemi

Sağlıklı yaşam ve dengeli beslenmenin sırları arasında ilk sırayı spor yapmak alır. Spor yapmak sadece yürümek değildir. Sağlıklı bir bedene, fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken belili bir tempoda koşu yapmaktır. Koşu tempo yani hızın belirlenmesi çok önemlidir. Bazı sporcular koşu hızını belirlemek için çeşitli yollar deniyor. Koşunun hızının hesaplanması konusunda uygulanan yöntemler var.

koşu

koşu

Buna göre öncelikli olarak koşu yapılacak alanlarda mesafe yazan alanlarda koşmak yeterli olacaktır. Yapılacak koşu öncesi sporcular mutlak olarak yanında kronometreli saat kullanmalıdır. Koşu hızının hesaplanmasında kullanılan bir diğer yöntem ise interaktif haritadan yararlanmak olmalıdır. Başlangıç ve bitiş mesafeleri işaretlenerek mesafesinin koşu süresine bölünmesi koşunu hızını verecektir.

Koşu Hızını Hesaplamanın Yolları

Günümüzde gelişen teknoloji ile koşu hızını ölçen saatleri almakta koşunun hızının belirlenmesinde tercih edilen yöntemlerden birisi olacaktır. Koşu hızının hesaplanması için tercih edilen programlardan birisi de akıllı telefonlara indirilecek uygulamalar olmuştur. Bu uygulamalar adım sayınızı hesapladığı gibi koşu hızınızı da hesaplayacaktır. Hesaplama için kol bandı kullanarak adım hızını ölçen telefon yerleştirerek koşu hızınızı ölçebilirsiniz.

koşu yapmak

koşu yapmak

Birçok yöntemin uygulandığı koşu hızı tekniklerinde uygulanacak yöntemlerden birisi de adım genişliği olmuştur. 1 saniyede atılacak adım sayısı ile koşu hızı hesabı kolaylıkla yapılabilir. Adım uzunluğunun standart bir durum kazanmasında kronometre sayesinde istenilen hızda koşu yapılabilir ve bunun ölçümü kolaylıkla gerçekleştirilmiş olur. Bisikletli, birinden yardım alarak bisiklet kullanan kişi ile koşucu aynı hızda seyrederse bisikletin hız değeri koşu hızınızı gösterecektir.

Yanıtla