Selülit Nedir?

Kadınlar başta olmak üzere birçok insanın korkulu rüyası haline gelen, selülit problemi maalesef ki insanların kendilerine olan güvenlerini kaybetmelerine neden olmaya başlamıştır. Deri ve deri altı yağ dokusunu etkileyerek portakal kabuğu görünümüne benzetilen, girintili çıkıntılı bir dokuya neden olan metabolik bozukluğa selülit adı verilir. İnsan vücudunda genellikle kalça, uyluk, bacak ve karın bölgelerinde görülmektedir. Bu durum, derinin altında biriken ve genişleyen yağ hücreleri ile cilt yüzeyine uzanan lifli bantların bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Pürüzlü bir görünüme sebep olan bu durum, küçük şişkinlikleri de beraberinde getirebilir.

Selülitin oluşum sebepleri arasında, düzensiz beslenme, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hareketsiz yaşam tarzı gibi çeşitli nedenler vardır. Bunlarla birlikte bilimsel açıklamalara göre, çok dar kıyafetlerin de belirli bir zaman sonra selülit oluşumuna sebebiyet vereceği kanıtlanmıştır. Selülit oluşumunun önüne geçmek maalesef ki pek de mümkün değildir. Genelde kadınlar hayatlarının belirli bir döneminde bu problemle karşılaşmak durumunda kalırlar. Vücutta oluşan yağın dağılım şekli bile selülit oluşumunu destekleyebilir.

Selülit problemi kadınlarda, ergenlik dönemine girildiği zaman itibariyle gözlenmeye başlanır. Yaş ilerledikçe de cilt incelir ve gevşer böylelikle selülit riski artmaya başlar. Erkeklerde ise daha nadir görülen bir sorundur. Araştırmalar, erkeklerde cilt altındaki yapıların kadınlardan farklı özellikler taşıması nedeni ile daha az risk taşıdıklarını belirtir. Selülitin belirli seviyeleri vardır. Birinci derece selülitler, uzanırken veya ayaktayken fark edilmez, kusursuz görünür. İkinci seviye selülitler, uzanırken cilt kusursuzdur fakat ayaktayken bir miktar fark edilir, çukurlaşmalar gözlemlenir. Üçüncü seviye selülitler ise en belirgin olanlardır. Uzanırken de ayakta dururken de çok rahat bir şekilde kendini belli eder.

Selülitten Korunma Yolları Nelerdir?

Selülit probleminden korunmanın kesin bir çözümü maalesef ki yoktur, fakat bazı hususlara dikkat edilerek bu problemi en aza indirgeyebilmek mümkündür. Öncelikle sağlıklı ve düzenli beslenmeye dikkat edilmelidir. Fazla kilolardan sağlıklı bir şekilde kurtulmak gerekir. Hızlı kilo kaybı yaşanmaması da ayrıca önemli bir noktadır. Hızlı kilo kaybı maalesef ki selülit oluşumunu hızlandırır. Bol bol egzersiz yapılmalıdır. Selülit oluşmaya başlayan yerlere yönelik uygun sporlar yapılabilir. Böylece selülit görünümü olabildiğince azaltarak, önüne geçebilirsiniz.

Yanıtla