Hamilelik Depresyonundan Kurtulmanın Yolları

Hamile kaldığınız süreçte eskisi gibi sağlıklı bir psikolojiye sahip olmamanız oldukça normal. İçinizde bir canlı barındırıyor, onu büyütüyor ve koruyorsunuz. Bu süreçte fiziksel değişikliklerinizin yanında ruhsal değişiklikler de gerçekleşiyor. Bu süreci kolayca atlatmanıza yarayacak farklı yöntemler ile daha iyi bir psikolojiye ulaşmanız mümkün.

Hamilelik Depresyonu

Hamilelik Depresyonu

Hamilelik Depresyonu Nasıl Atlatılır?

Hamilelik sırasında hayatınızda oldukça büyük değişimler yaşıyorsunuz. Bu durumun yanı sıra hamileliğin getirdiği hormonsal değişimler nedeniyle oldukça duygusal bir kimliğe bürünüyorsunuz. Tüm bu değişimlerin psikolojinizde bazı sorunlar yaratması oldukça doğal. Bu psikolojik sorunların üstesinden gelmek için öncelikle bir psikolojik destek almakta fayda var.

Aldığını psikolojik destek esnasında depresyon teşhisiniz konduktan sonra gerekli tedavi yöntemlerine karar veriliyor. Bu süreçte hafif ve orta dereceli bir depresyonunuz var ise öncelikle ilaçsız tedavi yöntemi tercih ediliyor.

Hamilelik Depresyonu

Hamilelik Depresyonu

Psikoterapi olarak adlandırılan uzman psikolog eşliğinde uygulanan bir terapi yöntemi ile hastanın depresyonunu kolay bir şekilde atlatması sağlanıyor. Bu süreç devam ederken aynı zamanda omega 3 takviyesi ile serotonin oranın artması destekleniyor. Böylelikle daha mutlu ve daha az depresif hissedilmesi sağlanıyor.

Bazı hamilelik depresyonlarında yapay güneş ışığı tedavisi ile depresyon yavaş yavaş atlatılıyor. Güneş ışığının insanlara mutluluk verdiği ve daha umutlu hissettirdiği kanıtlandığı için bu tedavinin de oldukça işe yarar olduğu biliniyor. Bir diğer tedavi yöntemi ise akupunktur tedavisidir. Akupunktur vücudun belirli bölgelerine özel ufak iğneler ile uyarıların verilmesi ve bu sayede daha mutlu ve huzurlu bir psikolojiye sahip olunmasını sağlıyor.

Yanıtla