Bebek Emzirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek emzirmek hem bebek için hem de anne için oldukça faydalıdır. Ancak bebeğin doğru emzirilmesi bu noktada oldukça önem arz ediyor.  Peki, bebek nasıl emzirilmelidir?

Bebeğin ihtiyaç duyduğu yağ, demir, protein gibi önemli besin değerleri ilk 6 ay anne sütünden gelmektedir. Anne sütünü düzgün bir şekilde alan bebeklerde ileride alerji, çocuk diyabeti,  astım, kanser, obezite gibi tehlikeli rahatsızlıkların daha az rastlandığı ortaya çıkmıştır. Şimdi doğru emzirme nasıl olur bunu maddeler halinde açıklayalım.

emzirmek

emzirmek

Doğru Emzirme Yöntemleri

  • Öncelikle emzirme öncesinde anne ellerini iyice yıkamalı, herhangi bir mikrop bulaşmasına karşı önlemini almalıdır.
  • Bebeğin yüzü ve bedeni anneye dönük olacak şekilde olmalıdır. Bebeğin baş kısmını tutan kol gerekirse bir yastık ile destelenebilir.
  • Anne bebeği ile birlikte rahat edebileceği bir yerde, sırtını da arkaya dayayarak emzirmelidir. Gerektiği takdirde ayaklarının altına bir yükselti de koyabilir.
  • Anne ve bebek emzirme esnasında göz teması kurmalıdır. İkisinin de rahatlığı açısından önemlidir.
emzirme yöntemleri

emzirme yöntemleri

  • Emzirme öncesi temizlenmiş olan meme ucu baş ve işaret parmakla yuvalanarak daha belirgin bir hale getirilmeli ve bebeğin dudağının rahat bir şekilde açılmasına yardımcı olunmalıdır. Boşta kalan el ve göğüs C biçiminde tutulmalıdır.
  • Emzirme anında meme çevresinin büyük olan kısmı bebeğin ağzında olmalıdır. Eğer bebek doğru yerleştirilmez ise sadece meme ucunu emecektir. Bu durum anneye acı verdiği gibi çatlaklara da sebebiyet verecektir.

Yanıtla