Hamilelerin Bilmesi Gereken Kelimeler

İlk defa anne olmaya karar verip, hamile kalabilirsiniz. Çok genç olabilirsiniz ve annelik sürecine dair hiçbir bilginiz fikriniz olmayabilir ki bu da son derece normaldir ama annelik özünde güdüsel olsa bile öğrenilmesi gereken kimi kelimeler ve kavramlar vardır. Bunları doğru bilmek sizin işinizi bu zorlu süreçte bir hayli kolaylaştıracaktır.

gebelik

gebelik

İşte O Kelimeler ve Bilmeniz Gereken Temel Kavramlar

AmniyosentezAnne karnındaki bebeğin içinde yüzdüğü sıvıdan ince bir iğneyle girilerek örnek alma işlemidir. Bunun yapılmasının temel nedeni, anne karnındaki bebeğin doğarken bazı hastalıklar ile doğup doğmayacağını öğrenmek ve eğer böylesi bir sorun varsa ona göre önceden önlem almaktır.

Amniyon sıvısı: Bebek anne karnında bir su içindedir ve bebeğin içinde yüzdüğü suya verilen isim amniyon sıvısıdır ve bebek anne karnında suda olduğu için günümüzde suda doğum önerilmektedir.

Epidural anestezi: Doğum sırasında yapılan bir anestezi tekniğidir. Bel omurları içine konulan bir katater vasıtası ile anneye anestezi verilir.

hamilelik

hamilelik

Spinal anestezi: Epidural anesteziye benzeyen bir yöntemdir. Sadece bu yöntemde bir katater anne adayının vücuduna yerleştirilmez, bunun yerine özel bir ilaç aynı bölgeye uygulanır.

Serviks: Rahmin ağzı olarak bilinse bile işin özünde rahmin aşağı kısımdaki dar ve vajina kısmına doğru açılan bölüme verilen isimdir.

Aktif doğum süreci: Adından da anlaşılacağı üzere doğum sürecinin başladığı Rahim ağzı açıklığının 4 cmden sonraki açıldığı süreçtir.

Yanıtla