Gelinlik Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gelinlik alışverişi yaparken şifon, organze, dantelli, saten ve tül gibi kumaş detayları karşınıza çıkacaktır. Bunlardan Fransız dantelli gelinlik modelleri, mat tüllerden tasarlanan modeller, kır düğünlerinde şifon gelinlikler en çok tercih edilenlerdir. Organze gelinlik kumaşlarına katlı gelinlik modellerinde, tafta gelinliklere ise sonbahar ve kış aylarında yer verilmektedir.

Gelinlik seçerken dikkat etmeniz gerekenler arasında iyi bir araştırma ve vücut tipine uygun gelinlik modeli tercih etmeniz önemlidir. Hazır model veya özel dikim gelinlik arasında kaldıysanız, önceliği hazır modellere verebilirsiniz. Hazır modeller arasından istediğinizi bulamadığınızda özel dikime yönelebilirsiniz. Bu nedenle, gelinlik arayışına düğün tarihi yaklaşmadan başlamalısınız.

Gelinlik Seçerken İhtiyacınız Olacak Püf Noktalar

Tarzını yansıtan, vücut tipine uygun ve düğünün konseptine uygun bir gelinlik modeli bulmak önemlidir. Kum saati, armut, elma ve dikdörtgen olmak üzere 4 farklı vücut tipi bulunur. Kum saati görünümlü vücut tipi için balık, armut vücut tipinde robadan veya A kesim gelinlik modelleri, elma vücut tipinde V yaka ve bel bölgesine dikkatleri çekmeyen modeller ön plandadır.

Geniş ve atletik omuzları olan dikdörtgen vücut tipine sahip olanlar ise omuzların ön planda olduğu halter yaka veya straplez modeller ve düz kesim gelinlikleri tercih ederek, hoş bir görünüm oluşturabilirler. Gelinlik seçerken nelere dikkat edilir sorusuna verilebilecek diğer püf noktalar ise zamanlama ve bütçedir.

Gelinlik alışverişini son günlere bırakmamak daha doğru olacaktır. Hazır gelinlik düşünenler için süreç daha kısa tutulabileceği gibi özel dikimlerde en az 6 ay öncesinden hazırlıklara başlamalısınız. Kusursuz bir gelinlik tasarımı için provalara da gereken önemi göstermelisiniz.

Önceden bütçe belirledikten sonra araştırmaya ucuz gelinliklerden başlayabilirsiniz. Ayırdığınız bütçenin altında bir gelinliğe karar verdiğinizde, duvak, saç aksesuarı gibi harcamalara ek bütçe artırabilirsiniz.

Gelinliğin Mekanla Uyumu

Gelinliğin düğün mekanıyla uyum içinde olması da önemlidir. Kış ve yaz düğünlerinde tercih edilen kumaşlar farklılık gösterecektir. Kır düğünü için en uygun gelinlik modelleri, rahatlığı ve hafifliğiyle ön planda olan şifon, tül ve organze kumaşlardan hazırlanmalıdır. Dantelli gelinlikler ve vintage gelinlikler ise tarihi düğün mekanlarının vazgeçilmez modelleridir. Kumsalda düğün planlayanlar içinse en doğru model bohem gelinliklerdir. Otel düğünlerindeyse A kesim ve prenses model gelinliklere yönelebilirsiniz.

Yanıtla