Böcekler Neden Var?

Bazı böcekler çimlerimizi ve bitkilerimizi kemiriyor, diğerleri banyolar, yatak odaları ve mutfaklar gibi biz onları istemediğimiz yerlere girme konusunda ustaca bir yeteneğe sahipler. Ancak, insanlar yaşamak için böceklere, bitkiler ve hayvanlara ihtiyaç duyar. Hepsi yaşam çevresi, gezegenin besin zinciri ve tozlaşma yoluyla bitkilerin üremesi ile ilgilidir.

böcek

böcek

Böcekler Olmasaydı Ne Olurdu?

Böcekler, gıda zincirinin önemli bir parçasıdır ve sadece cırcır böcekleri veya çekirge yiyen maceracı yiyiciler için değildir. Küçük kuşlar, kurbağalar, diğer sürüngenler ve amfibiler gibi bazı hayvanlar, neredeyse tamamen böcek diyetinde hayatta kalırlar. Bu hayvanların yemeleri için böcek yoksa sonunda ölürler. Bu da, zincirden daha yukarıdaki diğer hayvanlar için gıda kaynağını ortadan kaldıracaktır. Besin zincirindeki kırılmalar, sonuçta insanların çoğuna kadar ilerleyecek ve bunların çoğu etsiz diyetle devam edecekti.

Birçok bitki, arılar, böcekler, güveler ve sinekler gibi diğer gezgin böceklerin çalışmalarına büyük oranda bağımlıdır. Böceklerin tozlaşma sağlaması, insanların ve hayvanların yediği meyve ve sebzelerin çoğunda önemli bir bileşendir. Örneğin, uçan böcekler olan bal arıları, bir bitkinin erkek poleni tanelerinin diğerinin üreme bölümlerine aktarılmasıyla çiçekler ve bitkiler arasında bağ kurar. Başka bir deyişle, balarısı bitkilere bebek veren leylektir.

böcekler

böcekler

Böcekler, yabani otlar ve parazit böcekler gibi zararlıları kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Ayrıca, ölü hayvanları, hayvan atıklarını ve bitkilerin yetiştiği toprağı gübrelemeye yarayan diğer bitkileri parçalayabilirler. Zemine yayılan böcekler toprakları havalandırarak, canlanma sürecini etkiler. Yaşam için bu kadar çok önemleri varken, onlar biraz daha nazik olmayı hak ediyorlar, değil mi?

Yanıtla