Origami Nedir?

Origami, bir sanattır. Çocuklarınıza küçük yaştan itibaren öğretebileceğiniz, onları eğlendirirken aynı zamanda gelişimlerine de katkı sağlayabileceğiniz bir hobidir. Genç yaşlı demeden herkesin ilgisini çekebilecek bir hobi olan origami, nasıl bir sanattır?

origami

origami

Origami Sanatı Nedir?

Origami, kare kâğıtlar kullanılarak uygulanan bir hobidir. Ek olarak herhangi bir malzemeye ihtiyaç olmadan, sadece bu kâğıtlar katlanarak farklı şekiller meydana getirilir. Bu sanatın Türkçe karşılığı da zaten “Kâğıt Katlama Sanatı” olarak bilinir.

Origami sanatının ortaya çıkması hakkında; Japonların kâğıda çok fazla değer verdiği, bu nedenle de kâğıt ile farklı katlamalar yaparak, güzel eserler ortaya çıkardıkları söylenir. Kâğıda çok değer verdikleri ve ona saygı duydukları için, bu sanatta da belli kurallar ortaya koymuşlardır. Bu kurallara göre; kâğıdı kesmek, yapıştırmak, çizmek, boyamak ve yırtmak yasaktır. Ve kare olmak şartıyla tek bir kâğıt kullanılmak zorundadır.

origami çalışması

origami çalışması

İlk ortaya çıktığı dönemlerde sadece kare bir kâğıdın katlanması olarak gelişen origami, zamanla farklı çeşitler de içermeye başlamıştır.

Tek parçalı, çok parçalı ve ıslak kâğıtla yapılan origami çeşitleri; eski geleneğe bağlı olarak yapılmaya devam etmektedir. Yani genel kurallara uyulur. Kâğıt kesilmez, boyanmaz ve herhangi bir ek malzeme kullanılmaz. Sadece eldeki kâğıt katlanarak çeşitli şekiller oluşturulur.

Yeni dönemde gelişen ve modern origami olarak adlandırılan sanatın çeşitlerinde ise, biraz farklılık yer alır. Bu çeşitlerde sadece kâğıt kullanılmaz. Daha etkili ve daha gösterişli ürünler ortaya çıkarmak adına, ek malzemeler de kullanılır. Kâğıtlar üzerinde kesme ve yapıştırma işlemleri de yapılabilir.

Hangi türü olursa olsun; origami sanatı başlı başına muhteşem bir hobidir ve 7’den 70’e herkesin ilgisini çekebilir.

Yanıtla