Dünyanın 7 Harikası 

Dünyanın 7 harikası gerekli kuruluşlar tarafından tescillenmiş alanlardır. Bu alanlar belirli kanunlar ile koruma altına alınmıştır. İnsan eli ile yapılmış tamamen doğal ve özel alanlardır. Olağanüstü bir görkem ve dokuya sahiptir. Bu harikalar dünyada en çok merak edilen turistik alanlar arasında yer almaktadır. Dünya’nın birbirinden farklı noktalarında yer alan harikalara her yıl milyonlarca turist ziyaret amaçlı olarak gitmektedir. Bu harikalar bulundukları ülkelere ekonomik açıdan büyük fayda sağlamaktadır. Dünya harikalarına ev sahipliği yapan ülkeler arasında en şanslı olan ülke Türkiye’dir. Türkiye’de tam olarak 2 adet dünya harikası yer almaktadır. Bu tarihi alanlar en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Ege bölgesinde yer almaktadır.

Dünyanın 7 Harikası 

Dünyanın 7 Harikası Hangileridir?

Keops Piramidi

Dünyanın 7 harikası içerisinde yer alan bu olağan üstü yapı Mısır ülkesinde yer almaktadır. Milattan önce 2584 ve 2561 yılları arasında inşa edildiğine inanılan bu yapı geçen yıllara meydan okuyarak ayakta kalmıştır. Geçen zaman içerisinde her ne kadar tahrip olmuş olsa da yine de oldukça etkileyici bir mekandır.

Efes Artemis Tapınağı

Milattan önce 550 ile 323 yılları arasında inşa edilen bu alan Türkiye’de yer almaktadır. Yunan ve Lidya halkları tarafından yapıldığı varsayılmaktadır. Her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Babil’in Asma Bahçeleri

Irak’ın Nineveh şehrinde yer alan bu mekân maalesef günümüzde oldukça harap durumdadır. Babiller ve Asurlular tarafından inşa edilen bu yapı milattan önce 600lü yıllarda yapılmıştır.

Zeus Heykeli

Yunanistan’ın Olimpia şehrinde inşa edilen bu yapı eski bir tapınaktır. Geçen zaman içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı yıkılmış olan bu tapınak Türkiye’de yeniden restore edilmiştir. Fakat bulunduğu alanda çıkan yangın nedeni ile tamamen yok olmuştur.

Rodos Heykeli

Rodos heykeli Rodos adasında yaşanan deprem nedeni ile tamamen yıkılmıştır. Harabe halinde yer almaktadır.

Kral Mausollos’un Mezarı

Türkiye’de bulunan bu harika yaşanan depremler nedeni ile yıkık haldedir. Yine de her yıl pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

İskenderiye Feneri

Mısır’ın İskenderiye şehrinde bulunan yapı tarihin en yüksek deniz feneri olma özelliğini taşıyor. Tarihte yapılmış olan ilk deniz feneri olarak sayılan bu yapı yaşanan deprem nedeni ile yıkılmıştır. Fakat birbirinden farklı ülkelerin desteği ile onarılmıştır.

Yanıtla