Çocuklarda Uyku Düzenini Sağlama Yöntemleri

Çocuklara kazandırılması en zor alışkanlıklardan biri de uyku düzenidir. Düzenli uyku, her yaşta olduğu gibi küçük çocuklar için de çok önemlidir. Özellikle büyüme çağı geçmeden önce çocukların belli bir uyku düzeninin olması hem zihinsel hem de fiziksel açıdan gelişim için elzemdir. Ancak büyüklerin uyanık olmasından ötürü genellikle çocuklar uyumak istemez. Bunu sağlayabilmek için uyku öncesi sürecin belli bir sisteme oturtulması gerekir.

uyku

uyku

Oyun dönemindeki çocuklar için oyuncakların kaldırılması yatma sürecinden önce yapılmalıdır ki çocuğun aklı oyunda kalmasın ve uyumamak için inatlaşmasın. Ayrıca çocuğun yatma saatinden önce gerçekleştirilen ritüeller çocuğun uykuya hazırlanmasında yardımcı olur. Örneğin, 21.30’da yatacak çocuklar için saat 20.00 civarı televizyon kapatılarak kitap okumaya başlanabilir.

Uykuya Karşı İnatlaşmaları Sonlandırma Yolları

Okul dönemi çocuklarında uyku saatinin çok geç olmaması gerekir. Bu hem okula vaktinde yetişebilmek için hem de sabah erken kalkmak gerektiğinden yeterli uykunun sağlanabilmesi için önem taşır. Düzenli olarak uyku vakti yaklaşınca dişlerin fırçalanması gibi eylemler uykuya hazırlık olarak yapıldığında çocukta diş fırçalama eylemi ile beraber uyku saatini de alışkanlık olarak benimsemesine yardımcı olur.

uyku düzeni

uyku düzeni

Yatakta kitap okunması da benzeri bir yöntemdir. Çocuğun yataktan çıkmayacağını fark etmesine ve uykusunun gelmesine yardımcı olacağı için aksatılmadan yapılması gerekir. Elbette çocukların bu eylemlere karşı inatlaşmaması için ebeveynlerden en azından biriyle beraber bu eylemleri yapması alışkanlık kazanmasına yardımcı olur.

Yanıtla