Kadınlarda Aşırı Tüylenmeye Yol Açan Hastalıklar

Kadınlar pürüzsüz ciltleri ile dikkat çeken ve güzelliklerini bu noktada belirginleştiren, bu evrenin en nadide çiçekleridir. Kadınlarda tüy kavramına yer yoktur. Ama istenmeyen tüyler bazen çıkabiliyor ve bu tüyler yeri geldiğinde haddinden fazla bir hal alıyor. Kadınlar da bu tüylerden kurtulmak istiyor tabii ki. Çünkü hiçbir kadın vücudunda tüylenme ile karşılaşmak istemez.

kadınlarda tüylenme

kadınlarda tüylenme

Peki tüylenme neden olur? Pürüzsüz cildi ile güzelliği yakalayan kadınlar neden ve ne durumda bu tarz aşırı tüylenme sıkıntısı ile karşı karşıya kalır? Kadınlarda getirisi aşırı tüylenme olan 5 tane hastalık vardır. Bu hastalıklar kadınlara hem farklı noktalarda sıkıntı yaşatır hem de aşırı tüylenme riski ile bir arada bırakır.

Hormonlar Bu Noktada Etkili

Her insanın vücudunda belirli bir oranda kıl vardır. Fakat bazı kadınlarda erkeklik hormonunun devreye girmesi ve bu hormonun artmasının ardından aşırı tüylenme görülebilir. Bunun yanı sıra Akdeniz bölgesindeki kadınlar aşırı tüylenme riski ile en çok karşı karşıya kalan gruptur.

tüylenme

tüylenme

Fakat bu durumdaki esas neden hormonların fazla olması değil kılların kökündeki duyarlılığın yersiz birşekilde artış göstermesidir. Yumurtalık tümörü ya da kistleri kadınlarda tüylenmeyi arttıran hastalıkların başında geliyor. Bununla beraber hipofiz bezi hastalıkları, polikistikover sendromu ve tiroit hastalığı sonrasında vücuttaki hormonların dengesiz bir hal alması kadınlarda aşırı tüylenmeyi tetikleyen durumlardan yalnızca bazılarıdır.

Yanıtla