Bel Ağrısı Nedir?

Bel ağrısı dünya üzerindeki insanların yaklaşık %70-80’ninde görülen bir rahatsızlıktır. Ne yazık ki insanların çalışma şekilleri ve yoğun stres bunun en büyük nedenleri arasındadır. Baş ağrısından sonra en sık görülen ağrıdır diyebiliriz. Bu ağrıları sosyal yaşamınızı alt üst edebilir. Bel ağrısı ortaya çıktığı zaman kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Ancak ilk olarak ağrının kaynağının ne olduğu bilinmelidir. Ağrı içerisin de iken kesinlikle yoğun iş tempolarına girilmemelidir.

bel

bel

Bel ağrısı genellikle zorlanma, duruş bozuklukları, bel kaslarına bağlı eklemlerden kaynaklı ortaya çıkmaktadır.

Bel Ağrısının Nedenleri

Bel ağrısının bir çok farklı nedeni olabilir. Bu nedenle bu konuda bir uzaman başvurmak gerekmektedir. Tüberküloz, brusella, kemik erimesi, kireçlenme, omurganın kendisinden kaynaklı kanserler bel ağrısının arasında yer alan önemli hastalıklardan bazılarıdır. Bir diğer nedenleri ise mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasıdır. Bazı bel ağrıları da psikolojik olabilmektedir. Bu neden araştırmanın kapsamlı olarak iyi yapılması gerekmektedir.

bel ağrısı

bel ağrısı

Her bel ağrısı kesinlikle bel fıtığı olarak yorumlanmamalıdır. Bel ağrılarının yalnızca %5’i bel fıtığı olabilmektedir. Bel fıtığı ağrısı yavaş yavaş gelişen ve yayılan, batıcı, hareketle artan istirahatle azalan belde ve etkilenen sinir kökünün olduğu yere göre bacağa yayılan bir  ağrıdır. Bel fıtığı ağrısında öne eğilme veya oturma anında duruş bozukluğundan artış gözükebilir. Buradan da ağrının ne olduğunu anlayabilirsiniz.

Yanıtla