Çocuklar için Çalışma Alanı Nasıl Yaratılır?

Çocuklarınızın derslerini keyifle çalışacağı alanları yaratmak oldukça dikkat isteyen bir iş. Çocuğunuzun dikkati dağılmaması için renklerin uyumundan yararlanabilirsiniz. Beyaz renk bir masa ve masanın arkasına yerleştirilmiş raflarla güzel bir çalışma odası hazırlayabilirsiniz. Çalışma masasının bulunduğu duvarı seveceği renklerle boyayın. Renkli bir atmosfer sağlarsanız çocuğunuz daha zevkli ders çalışır.

çalışma alanı

çalışma alanı

Çocuklar için Hazırlanan Çalışma Odalarındaki İncelikler

Çocuğunuzun odası çok fazla gün ışığından yararlanmıyorsa çalışma masasını pencere yakınına koyabilirsiniz. Pencere çok küçükse odayı mutlaka gün ışığı veren LED ampullerle aydınlatın. Odada çok fazla obje bulundurmayın sadece birkaç canlı renkli nesnelere yer vererek odaya hareket kazandırabilirsiniz. Duvara küçük bir pano asarak notlarını asacağı yer de hazırlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun odasını hazırlarken çocuğunuza da danışın. Sandalye ya da masanın rengini kendi belirlediği zaman daha fazla derslere odaklanır. Ders çalışacağı ortamın yanı sıra hobileri için bir bölüm oluşturmalısınız. Derslerden sıkıldığı zaman kendi hobi alanında yaratıcılık yeteneğini geliştirebilir.

ders çalışmak

ders çalışmak

Çocuğunuzun sıkılmadan rahatça derslerini çalışmasını istiyorsanız cam bir masa da kullanabilirsiniz. Cam şeffaf olduğu için çocuk kendisini daha özgür hissedecektir. Cam masayı beyaz raf, renkli sandalye ve ilginç objeler ile tamamlayabilirsiniz. Önemli olan çalışma alanının belli bir düzeni olmalı ve çocuğunuzun rahat etmesi sağlanmalı. Çalışma odası bölümünün perdelerini çok abartılı desenlerden seçmeyin. Gün ışığını içeri vermesi yeterli.

Yanıtla