Evcil Hayvan Türleri Nelerdir?

Evcil Hayvan Nedir?

Doğal habitatlarında kendi beslenmelerini kendi sağlayan, kendi ihtiyaçlarını gideren ve kendini yetiştiren hayvanlar vahşi hayvanlardır. Tarih öncesi çağlarda bu hayvanlardan bazıları habitatlarından insanlar tarafından alınarak evcilleştirilmiş, bazıları kafeslerde yaşamaya mahkum edilmiştir.

Doğal ortamlarında kendi ihtiyaçlarını karşılayan bu hayvanlar eğitilerek insanlar tarafından verilen direktiflere uymaya başlamış, insan eliyle beslenmeye alışmış ve insanlarla beraber yaşamaya alışmışlardır. Bu hayvanlar evcil hayvanlardır.

Hayvanları Evcilleştirmenin Yararları Nelerdir?

Evcilleştirilen hayvanların insanlara bir takım yararları vardır. Bunlardan en önemlisi; evcilleştirilmiş hayvanlardan bazılarının insanlar için mükemmel birer  dost olmasıdır. Örneğin köpekler, tarih boyunca insan canlısı ve insanların en sadık dostları olarak bilinmiştir. Hatta bazı meslek dallarında evcilleştirilen hayvanlar, yetkililerin yanında yardımcı olarak kullanılır. Koku alma duyusu çok gelişmiş olan evcil türlerinden olan köpekler, arama kurtarma çalışmalarında büyük başarılar göstermektedir. Evcil hayvanlar içgüdüsel olarak korumacıdırlar ve insanları olası tehlikelerden koruma eğilimindedirler. Evcil hayvan bakmak, insanlarda sorumluluk duygusunun gelişmesinde de fayda sağlamaktadır. Evcil hayvanlar, insanlara karşılıksız sevgi gösterir ve bir nevi çocuk yetiştirme provası gibi sahiplerinin ilgi odağı haline gelirler.

Evcil Hayvan Türleri Nelerdir

Evcil Hayvan Bakmanın Zorlukları Nelerdir?

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Yukarıda saydığımız faydaların yanında evcil hayvan bakmanın bazı zorlukları da vardır. Baktığınız evcil hayvanla yorgun da olsanız ilgilenmek, onu sürekli eğitmeye devam etmek, gezdirmek, gerekli bakımlarını sağlamak, maddi manevi kendinizden çokça ödün vermek zorundasınız. Evcil hayvan bakmak büyük sorumluluk duygusu gerektirir. Sorumluluğu alınamayacak hayvanlar sahiplenilmemelidir çünkü evcil hayvanlar sahiplerini çok çabuk benimseyip, alışırlar ve terk edilmeleri durumunda psikolojik sorunlar yaşayabilirler.

​​​​​​​Evcil Hayvan Türleri Nelerdir?

Evcil hayvanlar; ürünlerinden (etinden, sütünden vs.) yararlanılan, gücünden yararlanılan ve diğer türler olmak üzere 3’ e ayrılır. Örneğin; etinden, sütünden, derisinden, yağlarından faydalanılan manda, sığır, koyun gibi hayvanlar yetiştirilir. Sütünden ve kılından faydalanmak amacıyla keçiler yetiştirilir. Eti, yumurtası, tüyleri için; tavuk, hindi, kaz gibi hayvanlar yetiştirilir. At, eşek, katır gibi hayvanlar ise yük taşımacılığında kullanılan yani, gücünden yararlanılan hayvan türleri arasındadır. Bu iki gruba da dahil olmayan hayvanlar, diğer evcil hayvan türleri arasındadır. Bu grupta yer alan hayvanlar insanlara tamamen muhtaçtırlar ve beslenmeleri dahi insanlar tarafından yapılır. Bu hayvanları düzenli fakat aşırıya kaçmadan beslemek, bakımlarını düzenli yapmak, gerekli durumlarda veterinere başvurarak tedavi ettirmek gerekir.

Evcil hayvan türlerine örnek olarak;  Köpek, kedi, kuş, civciv, tavuk, keçi, manda, inek, bazı kanatlı hayvanlar, hamster, at, tavşan, balık, kaplumbağa gibi hayvanları gösterebiliriz. Bu hayvanların hepsi, ayrı ayrı büyük sorumluluklar gerektiren, titizlikle bakılması gerekilen, ürünlerinden yararlanılsa da yararlanılmasa da sorumluluk gerektiren hayvanlardır. Hayvan sahiplenmeden önce tüm bu hususlar göz önünde bulundurulmalı ve ona göre karar verilerek hareket edilmelidir, aksi taktir de evcilleştirilmiş olan hayvan psikolojik olarak zarar görür.

Yanıtla