Çay Gübresi 

Çay tarımının ve çay kullanımının fazla olduğu dünyada, sağlıklı ve doğal çay üretilmesi için çay bitkisinin bakımlarının tam, düzenli ve zamanında yapılması gerekir. Bu nedenle tarımı ve tarım toplumunu desteklemek için üretilen çay gübresi, çiftçinin yüzü güldürmek için ortaya çıkarılmıştır. Çayın gelişimini sağlıklı hale getirmek, çayın kalitesini arttırmak için kullanılan bu gübreler doğru şekilde ve zamanında bitkiyle buluşturulmalıdır. Organik ve kimyasal olarak çeşitleri bulunan bu gübrenin en faydalı olanı organik olanlardır. Bu grubunda içinde ise ahır gübresi etkili olan gübredir. Kimyasal gübrelerin toprak için zararlı olduğu anlaşıldığından beri organik gübrelemeye geçildiği görülür.

çay gübresi

Çay Gübrelemenin Yararları Nelerdir?

Çay gübresi yapıldığı zaman yıllar boyu topraktan verimli ve kaliteli ürünler elde edilir. Yüksek miktarda çay hasatı yapılır. Ürünün yanı sıra toprağın da verimli ve kaliteli olmasını sağlar. Olabilecek hastalıklara karşı çay köklerinin korunması amaçlanır. Yapraklarını mantar ve böceklere korurken, yapraklarının yeşil ve diri olmasına fayda eder. Bu şekilde toplanan bir çaydan da yüksek kalitede demli çaylar elde edilmesini sağlar.

Gübreleme Ne Kadar Yapılmalıdır?

Çay gübresi toprağın analizinden sonra çıkan sonuçlar oranında toprakla buluşturulmalıdır. Ortalama olarak 70 kilo gübrelemenin yapıldığı yapılan araştırmalarda görülen bir gerçektir. Az ya da çok gübrelemenin yarardan çok zarar olabileceğini bilinerek hareket edilmelidir. Bu yüzden de öncelikle toprağın analizi yaptırılmalı ve sonuçlar oranında gübre atımı olmalıdır. Bilinçsiz yapılan her işlem hem toprağa hem de bitkiye zararlıdır.

Doğru Gübreleme Zamanı Ne Zaman?

Çay gübresini atmak için toprağın nemli olması gerekir. Aynı zamanda çay büyüme evresine geçmiş olmalıdır. Yağmurun aşırı olduğu zamanlarda yıkama işlemi fazla olacağı için gübreleme yapılması tavsiye edilmez. Bu yüzden en uygun zamanlar; mart ve nisan aylarıdır. Bundan sonra da hasat işlemlerinden hemen sonra 2 kez daha yapılması gerekir

Çay bahçenizin gelişim göstermesi, kaliteli ve diri çay yapraklarını elde etmeniz için https://www.ufuktarim.com/besleme-programlari/cay adresini ziyaret edip güvenle siparişinizi verebilirsiniz. Kaliteli ve organik gübrenin adresinden hiç bir zaman memnun olmadan ayrılmazsınız.

Yanıtla