Ülkemizin Yeni Cevheri Avokado!

Kökeni Meksika olan defnegillere ait bir ağacın meyvesi olan avokado dünyada yıllardır tanınmasına rağmen ülkemizde yeni keşfedilmiş bir meyvedir. Özelliklerinden bahsedecek olursak genellikle tropikal iklimi seven ağacının boyu 20 metreye kadar uzayabilen, yaprak uzunlukları 12-26 cm arası değişen odunsu gövdeli bir ağacın meyvesidir. Çiçek döneminde göze çarpmayacak büyüklükte çiçek açar, meyvesinin ağırlığı ise genellikle 110 gr ile 1000gr arasında değişir. Yeşil renkli ince kabuklu, iri çekirdekli etli bir meyvedir.

avokado

avokado

Avokadonun Faydaları

Genel özelliklerinden bahsettiğimiz avokadonun birde görünmeyen iç güzelliklerine değinecek olursak saymakla bitiremeyebiliriz. Öncelikle A,B, C ve E vitamin deposu olduğuna değinirsek vücudumuzun her zaman ihtiyaç duyduğu bu vitaminlerin hepsini tek bir meyveden karşılayabiliriz özellikle bayanlar günümüzde cilt sağlıklarına çok önem veriyorlar içerisindeki E vitamini sayesinde cildimizi dışarıdan gelen ultraviyole ışıklardan korur ayrıca parlak ve genç görünmesini sağlar.

Potasyum bakımından zengin olması ise kan basıncımızın dengelenmesini sağlar bu özelliğinden dolayı özellikle kalp hastaları için oldukça faydalıdır.

Protein açısından zenginliğini değerlendirecek olursak çocuklarda gelişimi etkileyen en önemli özellikleri sağladığını söyleyebiliriz özelikle büyüme çağlarında çocuklara sık sık yedirmeliyiz.

avokado faydası

avokado faydası

Bunlarla birlikte göz sağlığı, kansere karşı bağışıklığı kuvvetlendirmesi, lifli yapısından dolayı sindirim sistemini geliştirmesi, ağız kokusunu gidermesi, alerjilere karşı hassaslaşan vücuda direnç kazandırması, menopoz döneminde bayanların daha sağlıklı bir dönem geçirmesini sağlaması, kolesterolü düzenlemesi, zayıflamaya yardımcı olması gibi birçok özelliği sıralayabiliriz. Tabi bu meyvenin hiç zararı yok mu sorusu akıllara gelebilir her şeyin olduğu gibi avokadonun da azı karar çoğu zarar tabi ki doktorlar özellikle bayanlarda hamilelik ve emzirme döneminde avokado tüketim miktarlarına dikkat etmeleri konusunda bayanları uyarıyor. Ayrıca karaciğer ve kan inceltme ilacı kullanan kişilerin avokado tüketirken doktorlarına danışmaları gerektiğini belirtmeliyiz.

Yanıtla