Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır? 

Telefonunuzun dinlenip dinlenmediği hakkında bir şüpheniz oluştuğunda ilk yapmanız gereken şey detaylı fatura istemenizdir. Çünkü telefonları dinlemek için geliştirilen casus yazılımlar, otomatik olarak dinleyen biri varsa ona mesaj yollar ve bu mesajlar detaylı fatura sayesinde ortaya çıkar.

Telefonun Dinlendiğini Anlama Yöntemleri

Eğer telefonunuzu çok kullanmadığınız halde şarjı sürekli ve hızlı bir şekilde bitiyorsa, telefonunuzun dinlenme ihtimalini düşünmeniz gerekir. Telefon görüşmesi esnasında bazı cızırtılı ve rahatsız edici sesler ya da yankılar duyuyorsanız, dinlenme ihtimali akla gelmelidir. Görüşme esnasında böyle sesler duyduğunuz anda, telefonu kapatıp bataryayı çıkararak birkaç dakika beklemeniz gerekir. Yine telefon görüşmeniz esnasında karşıdaki ses çok boğuk ve derinden geliyorsa ve bu görüşmelerinizin çoğunda başınıza geliyorsa, dinleniyor olabilirsiniz.

Eğer cep telefonunuzun dinleniyor olma ihtimali aklınızı kurcalıyorsa, her sabah kalktığınızda herhangi bir telefon görüşmesi yapmadan telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürüp, o gün içindeki tüm casus yazılımları tamamen engellemiş olursunuz. Telefonunuzun dinlenip dinlenmediğini anlamanın bir diğer yolu ise basit bir sıcaklık testidir. Telefonunuzu kullanmadığınız bir süreçte 1 saatliğine masaya bırakın, süreç bittiğinde telefonunuz sıcaksa dinleniyor olma ihtimaliniz yüksektir.

Telefonunuzun Dinlendiğini Anlamak İçin Farklı Yöntemler

Akıllı telefon kullanırken kişisel güvenlik hakkında daha çok dikkatli olmak gerekir. Her türlü bilginin ve şifrenin kayıtlı olduğu, maillerin açık bulunduğu akıllı telefonlar, belli başlı birkaç kod yardımıyla herhangi biri ya da birileri tarafından dinlenip dinlenmediği konusu kontrol edilebilir.

  • *#21# kodu ile çağrılarınız, mesajlarınız ya da bazı diğer verilerinizin herhangi birine aktarılıp aktarılmadığını öğrenebilirsiniz. Herhangi bir yönlendirmeniz varsa, verilerin yönlendirildiği telefon numarası ile birlikte bu kodu aramanız ile ekranda görülecektir.
  • *#62# kodu sayesinde, telefonunuza ulaşılmadığı durumlarda, cevap veremediğiniz ya da hattınız meşgul olduğunda gelen çağrıların ya da kısa mesajların yönlendirildiği bir numara olup olmadığı kontrol edilebilir. Operatörler çoğunlukla abonelerinin numaralarını kendi servislerine otomatik olarak aktarırlar, yani ekranda bir numara görürseniz hemen paniklemeyin.
  • ##002# kodu ise telefonunuzdaki, varsa tüm yönlendirmeleri devre dışı bırakmayı sağlayan evrensel olan bir koddur. Hattınızı ilk kez kullanmadan bu kodu uygulamanız sizin yararınıza olacaktır.

Tüm bunlardan öte en doğru bilinen yöntem ise, sizi arayan kişinin “daha çalmadan açtın” ya da “telefonu çalmadan yakalıyorsun” gibi yorumları sık yapması ve bu yorumları birkaç kişiden birçok kez duyuyor oluşunuz, dinlenme ihtimalinizin yüksek olduğunu gösterir.

Dinleme yapmanın en bilindik yöntemi olan illegal casus yazılımlardan, dikkatinizi çekip, fark etmediğiniz sürece kurtulmanızın bir yolu yoktur.

Yanıtla