Saten Kurdele

Ülkemizde ve tüm dünyada saç tokası olarak kullanımından çiçek süslemelerine ve pasta süsü aksesuarlarına kadar çeşitli alanlarda yaygın olarak kurdele çeşitleri kullanılmaktadır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte hemen her alanda kullanılan kurdelelerin konfeksiyonda ve diğer alanlarda kullanımı ise coğrafi keşiflere ve yaklaşık 1800’lere dayanmaktadır. Bu alanda özel olarak 1815’te Amerika’da ilk kurdele fabrikası faaliyete geçmiştir.

Kurdele Çeşitleri

Kurdele çeşitleri dokuma esnasında kullanılan malzemenin çeşidine göre değişiklik göstermektedirler. Saten, şifon, ipek, grogen, dantel, telli, jüt, organze, boncuklu, biye ve lastikli fırfır gibi bir çok çeşidi bulunmaktadır. Kullanıldığı yere ve işe göre boyutları ve kalınlıkları değişiklik göstermektedir.

Senelerdir en çok tercih edilen nostaljik kurdelele çeşitlerinden biri ise saten kurdeledir. Bunun nedeni; parlak, şık, sağlam, uzun ömürlü ve ipek dokumaya göre uygun fiyatlı olmasından kaynaklanmaktadır. Saten kumaşa erişimin daha ekonomik ve kolay olması nedeniyle kullanım alanı oldukta artmıştır. Bu alanlardan biri olan saten kurdele kullanımı günümüzde oldukça yaygındır. Saten kurdeleler dokundukları her şeye güzellik ve zariflik sağladığı için birçok alanda kullanılmaktadırlar. En çok tercih edilen alanlardan biri ise çiçek süslemeleridir.

Kurdelelerin Kullanım Alanları

1- Çiçek ve Pasta Süslemelerinde Kullanımı

Annenize, sevgilinize veya sevdiğiniz insanlara aldığınız çiçek buketlerinde hediyeyi daha özel kılmak için saten kurdele çeşitleri kullanılmaktadır. Buketleri sarmalayan kağıdı çiçeğe sabitlemek amacıyla kullanılan kurdeleler şık göründüğü kadar işlevsel özellik de taşımaktadırlar. Doğum günlerinde, düğün ve nişan kutlamaları gibi özel günlerde alınan pastalarda yine saten kurdeleler tercih edilmektedir. Pastanın etrafına geçirilerek veya fiyonk atılarak şık bir görünüm sağlamak amacıyla kullanılmasının yanında pastaya zarar vermeyerek iz bırakmadan kolayca sıyrılabildiği için kullanımı yaygındır.

2- Kıyafet ve Nakış İşlerinde Kullanımı

Saten kurdelelerin en yaygın kullanımlarından biri ise kıyafet aksesuarıdır. Özellikle son dönemlerde tekrardan moda olan saten kurdeleler kıyafetleri şıklaştırmak için gömlekler, ceketler ve elbise gibi çeşitli giysilerin bel, yaka, paça veya kol manşeti kısımlarında tercih edilmektedir. Bebek kıyafetlerinde kullanılan saten kurdele süslemeleri ise hem şirin hem de göz alıcı bir özellik taşımaktadır.

Saten kurdelelerin çok eskilere dayanan diğer kullanımı ise hemen hemen her evde bulunan nakış işleridir. Kırlentlerde, yorganlarda, sehpa, masa ve yatak örtülerinde kullanımı ise evleri güzelleştirdiğinden dolayı oldukça yaygındır.

3- Saç Aksesuarında ve Dekorasyonda Kullanımı

Son 5 senedir saç aksesuarı olarak kullanımı artan saten kurdele örgü, at kuyruğu, topuz gibi çeşitli saç modellerinde ve saç bandı olarak sık sık tercih edilmektedir. Konfeksiyonun ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte uygun fiyatlı olarak hemen her aksesuar mağazasında bulunduğundan genç kızlar tarafından çokça kullanılmaktadırlar.

Saten kurdelelerin diğer bir kullanımı ise evde sergilenecek şekilde hazırlanmış tablo veya panolardır. Kumaşa işlenen çiçek, insan, vazo gibi çeşitli motifiler saten kurdele ile süslenmektedirler. Bu aşamadan sonra hazırlanan işleme özel olarak çerçeveletilip tablo veya pano haline getirilerek evlerde dekorasyon amaçlı kullanılmaktadırlar.

4- Ayakkabı ve Paketleme Süslerinde Kullanımı

Nostaljik bir etkisi olan saten ayakkabılarda tercih edilmektedir. Babetlerde ve topuklu ayakkabılarda kullanılan saten kurdeleler ayakkabıların ön ve uç kısmında fiyonk olarak tercih edilmektedir. Yabancı ve yerli tasarımcılar 2-3 senedir sergiledikleri moda defilelerinde kıyafetlerde olduğu gibi ayakkabıları öne çıkarmak için saten kurdeleden yardım almaktadırlar. Senelerdir hediye paketlerinin ve benzeri küçük yılbaşı süslerinin vazgeçilmezi olan hem şık görünüm sağlayan hem paketi bir arada tutan saten kurdelelerin bu alanda da kullanımı uygun fiyatlı olduğundan oldukça yaygındır.

Süs ürünü için https://www.cicekmalzemeci.com/saten tıklayın.

Yanıtla