En Doğru Mutfak Aydınlatma Yöntemleri

En doğru mutfak aydınlatma yöntemleri arasında 1. sırayı çeken elbette doğal ışıktır. Çünkü doğal ışıklar daha net bir görüntü çıkmasını sağlayan en güzel etmendir. Bu da iyi bir görme kabiliyetine sahip olmak demektir. Yani evin güneş alan bir kısmının olması, en iyi ışığı alacağı anlamına gelir. Eğer böyle bir imkan yoksa, aydınlatma sisteminin çok iyi olması gerekiyor. Tabi ki bu mutfağın büyüklüğüne göre değişecek bir durumdur. Çünkü büyük bir mutfakta tek bir lambanın gölgelendirme yapması yüksek ihtimaldir. Bu da sadece bir yerde yemek yapabilme özelliğini tanır. Ancak her yeri kullanma özelliğini elini tutmak isteyenler, bazı yerleri led lambalar bazı yerlere ise ana ışığı koymalıdır.

Eğer sadece bir nokta aydınlatılmak isteniyorsa, mutfak masasının aydınlatmasının iyi olması gerekir. Yani mutfakta kullanılan avizenin içerisindeki lamba iyi Işık vermek zorundadır. Bu yemeklerin daha net ve daha güzel görünmesi için gereklidir. Bunun dışında yemeğin yapılacağı noktadaki ışıkların led olması göz yormayan ve net bir şekilde görebilme yetisini tanıyan özelliği doğurur. Bu yüzden led lambalarının ışıklarının nerede kullanılacağı oldukça önemli etkendir.

Mutfakta Hangi Işık Nerede Olmalı?

En doğru mutfak aydınlatma yöntemleri arasında 2. sırayı çeken led lambasıdır. Led lambaları ne kadar güzel olursa o kadar güzel görüntü alınması sağlanır. Yani bir led lambasının bir yeri aydınlatabilmesi gerekir. Eğer aydınlatma konusunda zayıf olursa, kesim yapılacağı esnada kesilen şeyin net bir şekilde görünmemesine sebebiyet verilir. Bu da herhangi bir sakatlanma riskine yol açabilir. Mutfakta bulunan risk normalde düşüktür. Ancak iyi bir ışıklandırma olmadığı takdirde sıkıntılar çıkabilir. Bu yüzden kesimin yapılacağı yerin iyi aydınlatılması gerekir.

En doğru mutfak aydınlatma yöntemleri arasında 3. sırayı çeken ise yemeklerin güzel aydınlatılmasıdır. Yani yemeğin pişirileceği ocağın üzerindeki lamba çok güzel bir şekilde aydınlatma yapması gerekir. Ocağın tam üstünden duran ısıya dayanıklı bir lamba, gölge yapmadan ocak kısmını aydınlatır. Bu yüzden pişen yemeklerin kızarıp kazanmadığını anlamak için lamba gereklidir.

Yanıtla