Oyuncaksız Ne Gibi Oyunlar Oynanabilir?

Bilindiği gibi oyun oynamak çocuklarda ruh ve beden sağlığı açısından oldukça önemli olmakla beraber yetenek gelişiminin de önemli bir parçasıdır. Uygun yaş için seçilecek oyuncaklar çocuklar için son derece önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki oyuncaksız da oynanabilecek ve çocuğa oldukça fayda sağlayacak oyunlar bulunur. İlk olarak söylemek gerekirse çocuk hangi yaş grubunda olursa olsun anne babasıyla oynayacağı oyunlar hem eğlenceli, hem eğitici hem de ailenin beraber zaman geçirmesi açısından oldukça önemlidir.

Çocukla Aile İçinde Keyifli Oyunlar

Örnek vermek gerekirse 2 yaş ve üzeri çocuklarla oynanabilecek deve-cüce oyunu gayet eğlencelidir. Komut üzerine deve ve cüce dendiğinde duruma uygun pozisyon alınır. Uygun pozisyonu alamayan kişiler ise elenir. Genellikle aile içinde çocukla hoşça vakit geçirmek için idealdir. 5 yaş üzerinde oynanabilecek uygun bir oyun kelime bulmacadır. Önce bir nesne ismi söylenir. Çocuk, nesnenin isminin son harfiyle başlayan çocuk başka bir nesne bulup onu yazar. Oyun böyle devam eder ta ki kelime bulunamaya kadar. Kelime bulamayan kaybetmiş olur.

Hayvan bilmece ise bir başka keyifli oyundur. 2’den fazla çocuk ya da bir yetişkinle çocuk arasında oynanabilir. Oyunculardan birisi aklından bir hayvan tutar ve diğerleri onu bulmaya çalışır. Bulurken de oyuncular hayvanın özelliklerini sorar, kaç ayağı var, ne yer, ne içer vb. hayvanı ilk doğru tahmin eden oyunu kazanır.

Yanıtla