Mide Ülseri Nedir?

Midede asitlenme sonucunda yaşanan yaralanma olayına mide ülseri adı verilmektedir. Yemek borusu ve on iki parmak meydana gelen bir yaralanma olayıdır.

Mide Ülseri Belirtileri Nelerdir?

Mide de görülen yaralanma olayı sonrasında ülserden söz etmek mümkündür. Mide ülserinin belirtileri arasında en sık görülen ise midede ekşime ve ağırlık hissedilmesidir. Bunun yanı sıra ağza gelen ekşi su, dil renginde yaşanan koyulaşma ve karın üst bölgesinde görülen ağrıda belirtiler arasında yer alıyor. Bu belirtilere baş dönmesi ve terleme de eklenebilir. Bu belirtilerin birkaçının görülmesi durumunda hekime başvurmanız önerilir.

Mide Ülserinin Tedavisi

Midede yaşanan asitlenme sonucunda görülmekte olan yararlanma olayının sonrasında tedavinin yapılması ile hastalıktan kurtularak sağlığınıza kavuşmanız mümkün. Mide ülser tedavisi çok zorlu değildir. Erken belirtilerin alınması ve doktora başvurulması sonrasında ise kısa bir süre içinde tedaviye olumlu yanıt da alınabilmektedir.

Doktro tarafından verilecek olan ilaç tedavisi ile beraber midede oluşan bakteri ve asidin giderilmesi sağlanır. Mide ülser tedavisinde ameliyata gerek duyulmamaktadır. Ülser tedavisi sırasında özellikle stresten uzak durulması önerilmektedir. Bunun ile beraber ise düzenli bir istirahat oluşturulması da tedavinin etkisinin artmasına etki eder. Bu dönem içinde gazlı içecekler, kafein, çay ve sigaradan uzak durulması da daha hızlı bir sürecin gelişmesine etki ederek kısa bir süre içinde de sonucun alınmasına neden olur.

Yanıtla