Meyve ve Sebzeleri Kimyasallardan Ayırmanın Yolları

Türkiye verimli toprakları ile dikkat çeken bir ülke olduğu gibi yurdun birçok bölgesinde coğrafi özelliklere göre meyve sebze yetiştiriciliği yapılır. Meyve ve sebzelerin yetiştirilmesinde önemli olan etkenlerden birisi ürünlerin çeşitli dönemlerde ilaçlanması olmuştur. İnsanlar sağlıklı yaşama ve dengeli beslenme için çeşitli zamanlarda meyve ve sebze tüketmek zorundadır.

sebze

sebze

Meyve ve sebzeler yetiştirildiğinde oluşabilecek böcek olaylarına karşı ilaçlanmaktadır. Meyve ve sebzelerin tüketilmesi durumunda ürünlerin kesinlikle böceklerden arındırılması gerekir. Evlere alınan meyve ve sebzelerde alınan sebzeler birçoğunda tarım ilacı var. İlaçlanmış meyve sebze tüketimin insan sağlığına birçok zararı vardır. Deri ve cilt kanserlerinin yanı sıra hormonel  bozukluklar yaşabilirsiniz.

Kimyasal İlaçlamalara Doğal Yöntemler

Üzerinde en çok ilaç kalıntısı bulunan meyve ve sebzeler elma, şeftali, nektarin, çilekte görülür. İnsanlar ilaçlanmış meyve ve sebzelerden kurtulmak için su kullanırlar. Başlı başına su kullanmak ilacın meyve ve sebze üzerinden çıkmasını sağlamaz. Bunun için çeşitli yöntemler kullanmak gerekir. Kimi insan meyve sebzeyi ilaçtan arındırmak için sirke kullansa bile bu bile yeterli olmuyor.

sebze ve meyve

sebze ve meyve

Meyve ve sebzeleri ilaçlardan arındırmak için yapılan uygulamalardan birisi greyfurt, limon suyu başlı başına arındırma ilaçlarıdır. Karbonat, sirke ve su karışımı da meyve ve sebzeleri arındırma yöntemlerinden birisi olmuştur. Kimyasallardan arındırmak için yapılacak arındırma işleminde her türlü su bol şekilde kullanılmalıdır. Yeşil yapraklı sebzelerde ürünler bir kaba alınarak bol su ile yıkanmalıdır.

Yanıtla