Uyku Apnesi Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Gece uyurken, bizden bir ses çıkar. Bu sesin adı, horlamadır. Horlamak, genel bir sorundur ve üstüne gidilerek çözülmesi gerekir. Ancak, horlamak fiilini içine alan, daha genel bir kavram olan bir rahatsızlık daha vardır. Uyku apnesi denen bu rahatsızlık ile çoğumuzun bilmediği ama mensubu olduğu bir hastalık ile karşı karşıya kalmaktayız. Gün içerisinde ki yorgunluklarımıza bağlı bir şekilde, gece başımızı yastığa koyduğumuzda uyuruz ve bu yorgunluğa bağlı olarak horlama fiili bizlerde ortaya çıkar. Bunu çoğu zaman önemsemeyiz, ancak her gece düzenli olarak bu fiili gerçekleştiriyorsak ve gün içerisinde kendimizi yorgun hissediyorsak, içinde olduğumuz durum tam olarak da uyku apnesi nedir sorusuna cevap niteliği taşımaktadır.

Uyku Apnesi Nedir Sorusuna Bulunan Cevap

Belli başlı bir tanısı olmayan bu hastalık genel olarak, düzenli horlayan insanlarda görülür. Horlamayı, normal bir davranış olarak algılayan ve bu nedenle doktora gitmeyen bireyler, son derece yanlış yapmaktadırlar. Yıllarca uzmanlar uyku apnesi nedir sorusuna cevap aradılar. Sürekli uyku esnasında horlayan insanları, inceleme altına aldılar ve sorunun cevabını buldular. Bu nedenle horlama diyerek basite indirgediğiniz rahatsızlık, o kadar da basite indirgenecek bir rahatsızlık değildir. Düzenli bir şekilde horlama fiilini gerçekleştiriyor iseniz, hemen uzman bir hekime görünmelisiniz.

Sanıldığından daha büyük etkilere sahip olan bu rahatsızlık ile bazı önemli rahatsızlıklara da yol verilmekte ve sizleri daha ciddi sıkıntılar beklemektedir. Kalp krizi riski, kalp büyümesi, iktidarsızlık, yüksek tansiyon ve depresyon, eğer uyku apnesi rahatsızlığına yeteri kadar önem vermezseniz, sizleri bekleyen tehlikelerdir. Bu tehlikeleri bertaraf etmek ve daha sağlıklı bir uyku düzenine kavuşmak için, mutlaka şikâyetlerinizi uzman bir hekime anlatmalısınız. Bundan sonra başlayacak olan süreç, sizi sağlıklı bir hayata doğru götürecektir.

Yanıtla