Sinir Bozucu Ekran Parlamaları Nanoteknoloji Sayesinde Yok Edilecek!

Günümüzün elektronik cihazlarının çoğu, toz, nem ve diğer faktörlere karşı koruma sağlamak için cam veya plastik kaplarla donatılıyor, ancak bu yüzeylerden gelen ışık yansıması, ekranda görüntülenen bilgilerin ve görsellerin görüntülenmesini zorlaştırıyor. Yeni bir gelişme ile bu soruna çözüm bulundu: Nanotekstüre camlar!

Nanoteknoloji Ekran Parlaması Sorununu Nasıl Çözdü?

Şimdiye kadar karanlık ortamda televizyon seyrettiniz, günışığı altında veya pencerenin yakınında otururken bir bilgisayar kullandıysanız veya güneşli bir günde akıllı telefonunuzla dışarıda bir fotoğraf çektiğinizde, modern ekran görüntülerinde büyük sıkıntı yaşadınız. Nihayet, ABD Brookhaven Ulusal Laboratuarı’ndaki (CFN) bilim adamları, cam yüzeylerdeki yüzey yansımalarını küçük nanometre özellikleri kullanarak neredeyse sıfıra indirmek için bir yöntem geliştirdiler.

Işık, kırılma indeksinin ani bir değişimiyle (ışıktan ışın, hava ile cam arasında olduğu gibi, bir malzemeden diğerine geçerken ne kadar eğik) karşılaşırsa, ışığın bir kısmı yansıtılır. Nano ölçekli özellikler, kırılma etkisini havanınkinden kademeli olarak camınkine değiştirerek yansımaları önleme etkisi taşıyor. Ultra şeffaf nanotekstüre camlar, geniş bir dalga boyu aralığında ve geniş görüş açısı aralığında antikırılgan özellikte üretilebiliyor. Yansımalar öyle azaltılıyor ki cam neredeyse görünmez oluyor.

Bu heyecan verici teknik, nano yapıların boyut ve şeklini hassas bir şekilde kontrol ederek hemen hemen her materyali dönüştürmek için kullanılabilir. En iyi tarafı parlamayı azaltmak için nesneyi farklı materyal tabakaları ile kaplayarak değil, yüzeyin geometrisini nano ölçekte değiştirmek suretiyle ortadan kaldırıyor. Ayrı bir kaplamaya ihtiyaç duyulmayacağından bugün mevcut olan herhangi bir kaplama maddesinden daha iyi performans gösteriyor.

Yanıtla