Sıcaklarla Baş Etmenin 5 Yolu

Yazın tadına doyum olmaz, ama çoğu kişi için sıcak ve uzun günler çekilmez hale gelebilir. Elbette klimalı serin ofisiniz veya evinizde rahat olacaksınız. Peki, dışarıya çıkmanız gerektiğinde? İşte o korkunç sıcakları bir nebze hafifletmenin 5 yolu:

1- Uzun kollu giyinin: Şaşırtıcı bir şekilde, kısa kollar ve saçları toplu tutmaktansa uzun kollu ve uzun pantolon giymek daha soğutucu olabilir. Güneş ışığını yansıtmak ve cildinizi ısıtmasını engellemek için açık renkte, nefes alıp nem tutan pamuklu veya keten kumaşlar, terinizi vücuda yakın tutarlar ve buharlaşırken sizi soğuturlar.

yaz mevsimi

yaz mevsimi

2- Stratejik olarak vücudunuzu soğutun: Muhtemelen bildiğiniz nabız noktaları, (iç bilekleriniz, ayak tabanları ve boynunuzdaki karotid arterlerin yakınında) kan damarlarının derinin yüzeyine daha yakın olduğu yerlerdir. Bu noktalar üzerinde buz paketi veya hava sıcaklığından daha soğuk olan ıslak havlu koymak kan sıcaklığını düşürür. Sonra kan vücudunuzun geri kalanına dolaşır ve onu soğutur.

3- Vücut losyonu sürmeyin: Vücut losyonları, parfümler vücut ısısını tıkayan bir bariyer oluşturur. Bunun yerine jel veya sprey nemlendiriciler kullanın. Isıyı ortadan kaldırarak cildinizi hızla buharlaştırırlar. Jelin mentollü olması ya da nane nişastasıyla hazırlanması daha da iyidir; cildinizi daha da soğuk hissettirir.

yaz

yaz

4- Soğuk karpuz ye: Sıcak olduğunda daha güzel bir meyve olabilir mi? Tüm meyve ve sebzeler, suya tutunan lif içerir, sonra ihtiyacınız olan miktarda yavaş yavaş suyu vücudunuza bırakır. (Sanki vücudunuzun soğuk kalması için ekstra bir akış deposu gibidir.) Fakat karpuz çok miktarda elyaf ve bol miktarda su içerir. Yaz aylarında böyle bir elyafın olması bir mucize.

5- Tuzlu atıştırmalıklar tüket: Sıcak hava aşırı su ve tuz kaybına neden olur ve düşük sodyum, kramp oluşturmaya katkıda bulunabilir, bu yüzden takviye edilmesi gerekir. Suyunuzun kaslarınızda kalmasına yardımcı olmak için tuza-sodyuma ihtiyacınız var. Her zaman onları bir araya getirin.

Yanıtla