Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenmeli?

Günümüzde oldukça sık tercih edilen mikrodalga fırınlar, besinleri hızla ısıtma kabiliyeti ile mutfaktaki en büyük yardımcılardan birisidir. Mikrodalga fırını temizlemek için ise birkaç püf noktasına değinmek gerekiyor. Öncelikle mikrodalga fırınlar kullanımlarından sonra eğer yoğun buhar oluşumuna neden olan bir gıda ısıtılmış ise içi yumuşak bir bezle silinmelidir. Ancak yoğun buharlı bir aktivite yapılmamış ise hafif nemli bir bezle içerisi silinebilir.

fırın

fırın

Şayet mikrodalga içerisindeki kirler bez ile silinemeyecek durumdaysa krem temizleyiciler ile silinmesi uygun düşecektir. Bezin üzerine dökülecek krem ile iç yüzey fazla bastırılmadan silinmelidir. Mikrodalga içerisinde yer alan döner tabla, arapsabunu veya deterjan yardımı ile temizlenebilir. Buradaki önemli olan nokta döner tablanın çıkarılarak temizlenmesidir. Böyle alt kısımda biriken kırıntıları da temizlemek mümkün olacaktır.

Limon ile Çıkmayan Yağları Çıkarabilirsiniz

Mikrodalga fırınları temizlemede etkin olarak kullanılan maddelerden birisi de limondur. Mikrodalgayı limonla temizlemek için bir kaba yarıya kadar su doldurulur. Ardından ikiye bölünmüş limonun bir parçası kaba sıkılır. Sıkılan limonun kabuğu da kaba atılır. Sonra bu kap mikrodalga içerisine yerleştirilecektir. Mikrodalga en yüksek derecede çalıştırılır ve suyun kaynaması beklenir. Ardından 1 dakika daha bekletilir ve sonrasında kap fırından eldiven ile çıkarılır.

mikrodalga

mikrodalga

Mikrodalganın için limonun asitli etkisi ile yağların çözünmesini sağlayacaktır. Ardından yumuşak bir bez ile içi temizlenir. Ayrıca eğer inatçı bir leke söz konusu ise temizlik bezi limonlu sıcak suya batırılır ve temizlenmesine devam edilir.

Yanıtla