Mersin’e Gitmek İçin 5 Neden

Ülkemizin her köşesi ayrı bir güzel. İnsan tüm bu kentleri görmeden ölmek istemiyor. Her bir kentimizin farklı özellikleri ve güzellikleri var.

İşte bu yazıda bahsedeceğimiz kent ise Mersin, denizi ile doğası ile yemekleri ile kendine has dokusu olan ve mutlaka gidilmesi gereken kentlerden.

O zaman sıralayalım Mersin’e neden gidilir, onlara bakalım:

Cennet Cehennem

Cennet Cehennem

  1. Cennet Cehennem Mağarası

Dünyanın en güzel, en farklı lokasyonlarından biri olduğu kesin. Dini düşünceniz ne olursa olsun, kafanızda cennet ve cehennem düşüncesinin betimlenmesi için mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

kız kalesi

kız kalesi

  1. Kız Kalesi

Birazcık okuma yazması olan insanların bile bildiği bir öyküsü kalenin ve gittiğinizde o öykünün içinde dolaşmak, son derece özel bir duygu.

yemekler

yemekler

  1. Yemekleri

Her yemeği kendi yerinde yemek işin en doğrusu, zira taş yerinde ağır. Bu noktadan yola çıkarak farklı kültürlerin yaşadığı Mersin’de farklı kültürlerin yemekleri de karşımıza çıkıyor. Tantuni, çullama, tahinli kabak dolması ve elbette sembusek. Tüm bu yemeklerin yapıldığı özel yerler var ki, oralarda bu yemekleri en özgün halleri ile yemeniz mümkün.

tatlılar

tatlılar

  1. Tatlıları

Kimilerimizin çok sevdiği, kimilerimizin ise hiç haz etmediği ama her ne olursa olsun, muhteşem bir farklı lezzet olan Kerebiç, taş kadayıf, irmikli cevizli Şam tatlısı, artık Mersin ile özdeşleşen cezerye.

Mersin

Mersin

  1. Farklı Kültürler

Giritliler, Ermeniler, Türkmenler, Rumlar ve Levantenler, Türklerden önce bu kentte yaşamışlar ki, bu yaşanmışlıkları görmek adına bile sadece gidilebilir. Bir köşeden karşınıza farklı bir kültür çıkabilir.

Yanıtla