Evde Sera Yapmanın Püf Noktaları

Yüksek katlı bina yaşamında yeşile özlem duyan insanlar evlerine sera kurarak yeşile olan özlemlerini dindirebilirler. Kimi insan için şehir ve bina yaşamı çok sıkıcıdır. Bu nedenle günümüzde birçok çocuk dalında meyve sebze koparmaya hasret bir yaşama sahiptirler. Birçok insan yaşanan bu duruma engel olmak için evlerinin herhangi bir odasına ya da balkona kurdukları sera ile keyifli bir zaman geçirmekte ve ürün yetiştirmektedirler.

Evde Sera Yapmanın Püf Noktaları

Evde Sera Yapmanın Püf Noktaları

Balkonlara kurulan seralarda domates, biber ve benzeri yeşillikte ürün yetiştirilir. Balkonlarda sera kurulmasıyla ilgili belirli hava ve mekan özelliğinin taşınması gerekir. Balkonlarda kurulan seralarda sera ürünlerin güneş görmesi gerekir. Ortalama evde kurulan seralar 5-6 saat güneş görmesi gerekir. Seralar ışıktan ve oksijenden yararlanması gereken ortama kurulmalıdır.

Evde Sebze Yetiştiriciliği

Kimi insanlar sebze seçimini tercih etse de bazı insanlar saksılarda çiçek yetiştirmekteler. Sera yapmak için kullandığı malzemeler, ektiğiniz ürünlere ne kadar su verilmesi gerektiği ve bakımı çok önemlidir. Balkonlara yapacağınız seralarda ahşap ya da pvc malzeme kullanarak bahçe oluşturabilirsiniz. Seranın havalandırılması ürünlerin yetiştirilmesi adına önem arz eder.

Evde Sera Yapmanın Püf Noktaları

Evde Sera Yapmanın Püf Noktaları

Sera da kaliteli ürün için olması gereken hususlardan birisi toprak kalitesi olmuştur. Bitkinin ne kadar toprak ihtiyacı olduğu göz ardı edilmemelidir. Balkonlarda ihtiyaç olunan sera olanaklarından birisi aydınlatma olmuştur. Aydınlatma için florasan kullanmak uygun tercih olarak  göze çarpmaktadır. Sera için kullanılacak toprakların havalandırılması çok önemlidir.

Yanıtla