Elmalı Turta Tarifi

Lezzetli olduğu kadar hafif ve tam bir diyet tatlısı olarak tanımlayabileceğiz elmalı turta hazırlanışı bir hayli kolay.

Öncelikle elma tart hazırlayabilmeniz için elinizde olması gereken malzemeleri maddeler halinde sıralamak gerekirse:

– 2 adet yumurta,

– 1 su bardağı şeker,

– 150 gram margarin,

– 1 paket kabartma tozu,

– 1 paket vanilya,

ve de aldığı kadar un..

Elmalı turtanın iç malzemelerini maddeler halinde sıralamak gerekirse:

– 5-6 tatlı elma,

– 4-5 yemek kaşığı şeker,

– 1 tatlı kaşığı tarçın,

– 1 su bardağı dövülmüş fındık

Elmalı Tart Tarifleri

Genişce bir plastik kaba hamur yapabilmek için gerekli malzemeleri koyuyor ve sertçe bir hamur elde ediyor, bu hamuru biri diğerine kıyasla daha büyük olacak şekilde iki parçaya bölüyoruz. Küçük hamurumuzu yağlanmış bir tepsi içerisine eşit bir şekilde yaydıktan sonra çatalla hamur üzerinde delikler açıyoruz.

Geçelim elma hazırlanışına. Elmanın kabuklarını soyduktan sonra rendeliyor ve teflon tava üzerinde şekerini ve tarçınını ekliyor, suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Bir süre soğuması için bekleteceğimiz elmalı malzemeyi daha önce tepsi üzerine yaydığımız hamur üstünde eşit şekilde dağıtıyor ve üstüne de fındığımızı serpiyoruz.

Ayırdığımız, diğerine göre büyük olan diğer hamurumuzu oklava ile birlikte yarım santimetre kalınlığında olacak şekilde açıyoruz ve bıçak ile uzun şeritler halinde kesiyoruz. Daha sonrasında ise elmalı iç malzemeyi küçük kareler oluşturacak şekilde üstüne diziyoruz.

Önceden ısıtmış olduğumuz 180 dereceli fırında altı ve üzeri kızarana kadar pişirdikten sonra: afiyet olsun!

Yanıtla