Burun Estetiğinde 3D Mask Tekniği

Burun şeklini değiştirmek, nefes almaya bağlı olarak ortaya çıkan sorunları yok etmek gibi pek çok nedenle gerçekleştirilebilen burun estetiği ameliyatları artık hem hekim hem de hasta açısından çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Estetik operasyonlar için uygulanan yeni teknikler sayesinde burun ameliyatları sonrasında iyileşme süresi de çok daha kısa olurken hastaların ameliyata dair beklentileri de netleşebiliyor.

Rinoplasti ameliyatlarında uygulanan yeni teknikler arasında mikro-rinoplasti ve 3D mask teknikleri ön plana çıkıyor. Bu iki tekniğin mimarı Dr. Yakup Avşar oldu. Her iki tekniği de başarılı bir şekilde uygulayan bu isim tüm dünya genelinde kabul gören teknikler geliştirmeyi de başarıyor. Artık dünyanın pek çok ülkesinden de hasta kabul etmeye başlayan Dr. Yakup Avşar sayesinde burun estetiği ameliyatı olmak isteyen ancak çeşitli endişeler yaşayanların da yüzleri gülüyor.

3d maske

3d maske

Kapalı Burun Ameliyatında Mikro-Rinoplasti Tekniği

Dr. Yakup Avşar tarafından geliştirilen tekniklerden ilki mikro-rinoplasti adını taşıyor. Bu teknikte burun ucundan burun köküne kadar tüm burun, endoskopi teknolojisinin de yardımıyla net bir şekilde görülebiliyor. Bu sayede uzunca bir dönem boyunca açık burun ameliyatı ile gerçekleştirilebilen bazı müdahaleler artık kapalı burun ameliyatı ile de yapılabiliyor.

Mikro-rinoplasti ameliyatında kullanılması için Dr. Yakup Avşar tarafından geliştirilen mikromotor uçları işlevsel yönüyle de ön plana çıkıyor. Endoskopi ve mikromotor uçlarının birlikte kullanılması, burun kemiğinin şekillendirilmesinden burun ucu müdahalelerine kadar pek çok işlem sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Mikro-rinoplasti tekniğinde burun yapısının yeniden şekillendirilmesinin yanı sıra hatalı ameliyatlar nedeniyle bozulan burun şekli de düzeltilebiliyor.

Açık burun ameliyatları için de uygulanabilen bu teknik kısa sürede yaygınlaşarak tüm dünyada uygulanmaya başladı. Artık Dr. Yakup Avşar tarafından geliştirilen bu teknik ile burun şeklinin düzeltilmesini isteyenlerin sayısında da belirgin bir artış oldu. Çünkü estetik operasyon esnasında hastaya minimum müdahale edilerek maksimum değişiklik elde edilebiliyor. Sonuç olarak hastanın iyileşme süreci de kısalabiliyor.

avsar surgical

avsar surgical

3D Print ile Avşar Mask Tekniği

Uygulanan bir diğer teknik de 3D mask ya da Avşar mask adını taşıyor. Hem hastaların hem de hekimlerin yüzünü güldüren 3D mask tekniği yine Dr. Yakup Avşar tarafından geliştirildi. Kısa sürede yaygınlaşarak dünyanın pek çok ülkesinde estetik cerrahlar tarafından kullanılmaya başlanan teknik özellikle hastalar açısından olumlu neticeler doğurabiliyor. Çünkü hastalar ameliyat olmadan, operasyon sonrasında nasıl bir burun şekline sahip olacaklarını önceden görebiliyor.

3D mask tekniğinde öncelikle hasta nasıl bir burun şekline sahip olmak istediğini ya da burun şekli ile ilgili şikayetlerini hekime anlatıyor. Sonrasında hastanın istediği veya sorunlarına bir son veren burun şekli belirleniyor ve bilgisayar ortamında bu burun şekli çiziliyor. Hastanın yüz şekli dijital ortama aktarılıyor ve istediği burun şeklinin hastanın kendi yüzünde olacak şekilde 3 boyutlu maske 3D print teknolojisi kullanılarak çıkarılıyor.

Her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de aslında bu maske hastaların ameliyattan sonra nasıl bir burun şekline sahip olacaklarını 3 boyutlu olarak görebilmeleri açısından büyük önem arz ediyor. Hasta yeni burun şeklini deneyimleyebiliyor, dokunabiliyor ve farklı açılardan görebiliyor. Aynı husus hatalı burun ameliyatları nedeniyle bozulmuş olan burun şeklinin düzeltilmesini isteyen hastalar için de geçerli. Burun üzerinde nasıl bir değişiklik yapılacağını hastaların net bir şekilde görebilmesi ameliyata çok daha rahat girebilmelerini sağlayabiliyor. Hem hasta hem de hekim açısından büyük bir gelişme olarak değerlendirilen 3D mask tekniği sadece burun estetiği ameliyatlarında değil, yüz üzerinde uygulanan pek çok estetik müdahale için kullanılabilir.

Yanıtla